Tutustu tekijöihin: Esittelyssä perustajaosakas ja toimitusjohtaja Sanni Seppälä
Kakadulainen vuodesta 2006

Kuka olet ja miten päädyit sisustusarkkitehdiksi ja yrittäjäksi?
Olen Sanni Seppälä, sisustusarkkitehti SIO, Kakadun toimitusjohtaja ja perustajaosakas. Jo ala-asteikäisenä tiesin haluavani työskennellä jollain tapaa tilojen parissa. Ennen sisustusarkkitehdin opintoja opiskelin keraamikoksi saadakseni perusoppia ja ymmärrystä materiaaleista. Tiesin jo kuitenkin näiden opintojen aikana, että seuraava suunnitelmani oli hakea Lahden Muotoiluinstituuttiin, jonne lopulta pääsinkin opiskelemaan sisustusarkkitehtuuria. Jo opiskeluaikana Muotoiluinstituutissa teimme tulevan Kakadun toisen perustajaosakkaan Milkan kanssa projekteja yhdessä. Tapa tehdä itse, ottaa vastuuta ja vaikuttaa omaan työhön tuntui luonnolliselta. Yrittäjyyttä on myös suvussani, joten ajatus ei ollut vieras. Oman yrityksen perustaminen syntyi näin luontevana jatkumona opiskeluprojekteille, ja tänä päivänä yrityksemme on toiminut jo kohta 20 vuotta.
Mikä on roolisi Kakadulla ja millaisissa projekteissa työskentelet?
Toimin Kakadulla sekä asiantuntijan että toimitusjohtajan rooleissa. Asiantuntijaroolissani keskityn sisustusarkkitehtuurin ja tilasuunnittelun substanssiosaamiseen, eli tekniseen ja visuaaliseen suunnitteluun. Tätä roolia täydentää myös miltei 20-vuotisen yrittäjyyden tuoma kokemus ja opit. Teemme projekteja pääasiassa yritysasiakkaille, ja niiden kautta olemme oppineet ymmärtämään, miten yritykset toimivat, miten päätöksenteko etenee ja kustannukset vaikuttavat, miten ihmiset työskentelevät yhdessä ja mitkä asiat ovat olennaisia kokonaisuuden kannalta.
Asiantuntijana roolini on monipuolinen: joskus vastaan projektitiimin vetämisestä, toisinaan työskentelen työparin kanssa, ja toisinaan jaan kokemustani kollegoille yrityksen sisällä. Yhdistämällä sisustusarkkitehtuurin osaamisen ja pitkän yrittäjäkokemuksen projektit etenevät sujuvasti, sillä tiedämme, mitkä asiat ovat olennaisia ja miten ne viedään päätökseen asiakkaalle parhaan mahdollisen lopputuloksen saavuttamiseksi.
Mikä on erityisosaamistasi tai kiinnostuksen kohteesi suunnittelijana?
Koen, että sisustusarkkitehtinä erityisosaamistani on kokonaisvaltainen projektinhallinta. Toimin suunnittelijana siten, että näen projektin kokonaisuuden ja varmistan, että kaikki osa-alueet tukevat lopputulosta. Sisustusarkkitehtuurin näkökulmasta minulla on paljon käytännön kokemusta ja hiljaista tietoa etenkin konkreettisesta toteutuksesta – tiedän, mitä kannattaa huomioida, ja monipuolisten projektien myötä olen kehittänyt hyvän kyvyn tulkita hienovaraisia merkkejä ja tarpeita. Tämä auttaa ymmärtämään sekä tiloja että ihmisiä, joiden kanssa työskentelemme, ja tuo projekteihin selkeän, käytännönläheisen näkemyksen.
Kerro yksi hauska tai yllättävä fakta itsestäsi
Olen SM-mitalisti miekkailussa yli 40-vuotiaiden sarjassa. Miekkailu on minulle tärkeä harrastus ja yhteisö, koska se on täysin erillään työstä ja perhe-elämästä, eli puhtaasti oma juttuni. On hienoa olla osa yhteisöä, jossa ihmisillä on samanlaiset kiinnostuksen kohteet ja intohimo urheiluun.
Onko jokin projekti, joka on jäänyt erityisesti mieleesi – joko onnistumisen, haasteen tai merkityksellisyyden vuoksi?
Yksi mieleenpainuvimmista projekteistani oli Pekingin suurlähetystön suunnittelu, jonka ajankohta osui korona-aikaan. Työskentelyolosuhteet toteutuksen aikaan Kiinassa olivat poikkeukselliset, ja tein työtä suoraan kiinankielisten kanssa välillä jopa ilman yhteistä kieltä. Tilanne vaati, että hyppäsin täysillä virran mukaan ja tein parhaani.
Projektissa yhdistyivät tutut elementit Suomesta – kuten suunnittelu ja toteutus – sekä paikallisen toimintaympäristön erityispiirteet: ohjasimme paikallista suunnittelutoimistoa, huomioimme kulttuurin ja paikallisen rakentamisen tavat. Pitkäjänteinen työskentely asiakkaan ja tiimin kanssa loi hyvät edellytykset kokonaisuuden hallintaan.
Lopputuloksena opin entistä vahvemmin, että asiantuntijan rooli on tukea kokonaisuutta ja varmistaa projektin eteneminen tavoiteltuun suuntaan. Kaikkia yksityiskohtia ei voi hallita, mutta eri osa-alueiden yhteensovittaminen ja kokonaisuuden tukeminen ovat avain onnistumiseen.
Olen ylpeä periksiantamattomuudesta, ongelmanratkaisukyvystä ja tavastamme suhtautua työhön uteliaasti. Nurkan takana odottaa aina uusi mahdollisuus oppia, laajentaa perspektiiviä, tutustua ihmisiin ja verkostoitua, mikä tuo lisää inspiraatiota ja ymmärrystä. Tämä jatkuvan oppimisen kulttuuri on ollut kantava voima koko Kakadun matkalla.
Sanni Seppälä, perustajaosakas ja toimitusjohtaja, Kakadu
Sisustusarkkitehtina ja suunnittelutoimiston toimitusjohtajana näet alan kehityksen läheltä. Mihin suuntaan tilasuunnittelu ja työympäristöt ovat mielestäsi menossa?
Alan kehityksessä näkyy selvästi tarve suunnittelun tarkoituksenmukaisuuteen ja pitkäjänteisyyteen. Koronan jälkeen ihmiset kaipaavat enemmän aitoa kontaktia, läsnäoloa ja työympäristöjä, jotka tukevat kohtaamista, eivät pelkästään etäyhteyksiä. Samalla resurssit ja budjetit ohjaavat pohtimaan tarkemmin, mitä tehdään ja miten: on tärkeää panostaa niihin osa-alueisiin, jotka tuovat todellista arvoa käyttäjille ja vaikuttavat tilan toimivuuteen. Tilanne ohjaa luopumaan turhasta ja keskittymään olennaiseen. Meidän suunnittelijoiden tulee olla valppaita tässä muutoksessa ja sen tulkinnassa kunkin asiakkaan kohdalla tapauskohtaisesti.
Kakadun toimisto muutti viime vuonna Helsingin keskustaan. Mitä oli muuton taustalla ja mitä muutoksia se on tuonut?
Halusimme olla vahvemmin osa keskustan kaupunkielämää ja elinvoimaisuutta sekä tehdä tiloistamme saavutettavammat asiakkaille ja yhteistyökumppaneille. Vaikka edellinen toimistomme ja sijaintimme oli upea, uudet tilat Kampissa, katutason sykkeessä, ovat tuoneet meidät entistä vahvemmin osaksi rakennettua ympäristöä – ja sen mukana myös lähemmäs ihmisiä, jotka siellä työskentelevät ja liikkuvat. Haluamme panostaa siihen, että olemme enemmän läsnä toisillemme, asiakkaillemme ja kumppaneille etenkin fyysisessä ympäristössä. Kokonaisvaltaisen muutoksen läpivieminen ja kustannusten hallinta olivat tärkeimmät konkreettiset opit projektista.
Mikä on tärkein oppi, jonka olet saanut lähes 20 vuoden yrittäjyydestä?
Yksi tärkeimmistä opeista on, että mistä tahansa tilanteesta voi selvitä. Vastoinkäymiset eivät ole esteitä, vaan osa kokemusta ja oppimista. Yrittäjänä ja suunnittelijana olen oppinut luottamaan siihen, että ratkaisu löytyy aina, ja että haasteet voi kohdata käytännönläheisesti ja järjestelmällisesti. Tämä antaa myös mielenrauhaa: vaikka eteen tulisi mitä tahansa, tiedän jo mekanismin ja voin luottaa siihen, että asiat järjestyvät.
Jos ajatellaan koko Kakadun matkaa, mistä olet kaikkein ylpein?
Olen ylpeä periksiantamattomuudesta ja ongelmanratkaisukyvystä – siitä, että menemme eteenpäin tilanteessa kuin tilanteessa ja muotoudumme tarvittaessa uudelleen. Vertaisin tätä esimerkiksi esiintyvän artistin tai muusikon matkaan, jossa oman ilmaisun ja näkemyksen etsiminen ja kehittäminen on on uskoakseni jatkuva mutta innostava prosessi. Samalla tavalla me suunnittelijoina kasvamme, laajennamme osaamistamme ja kehitämme näkemystämme kaiken kokemamme pohjalta.
Olen myös ylpeä tavastamme suhtautua työhön uteliaasti. Nurkan takana odottaa aina uusi mahdollisuus oppia, laajentaa perspektiiviä, tutustua ihmisiin ja verkostoitua, mikä tuo lisää inspiraatiota ja ymmärrystä. Tämä jatkuvan oppimisen kulttuuri on ollut kantava voima koko Kakadun matkalla.
Jutellaan lisää!
Voisiko tiimimme olla sinulle avuksi?
Ota yhteyttä Sanniin tai tutustu palveluihimme tästä.
Sanni Seppälä
Perustajaosakas
Toimitusjohtaja
Sisustusarkkitehti SIO
+358 500 731 143
sanni@kakadu.fi


